TV Aesculap


Wiele lat tworzyłem filmy o Szkole Narciarskiej i Sudeckim Klubie Sportowym Aesculap. Poniżej przegląd materiałów video realizowanych w latach 2010 - 2014 (zmontowanych na nowo w 2019).Oglądaj filmy po kolei lub wybierz z listy (przycisk w prawym górnym rogu odtwarzacza)


Początki

W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku używałem kamery radzieckiej produkcji QUARZ 1x8S – 2 (widoczna na zdjęciu) i taśmy filmowej Super 8. Montowałem filmy (wywoływane w Bydgoszczy w kawałkach – z kaset) za pomocą sklejarek. Ładowałem materiał na rolki i wyświetlałem za pomocą projektora Ruś. Sklejki zawodziły – zrywały się nieraz podczas projekcji w najmniej odpowiednim momencie. Dźwięk synchronizowałem ręcznie – musiałem zgrać bieg taśmy filmowej z biegiem taśmy magnetofonowej. To była bardzo żmudna i czasochłonna praca.

Programy Aesculapa w TV Dami

W latach 1991 – 2003 tworzony był cykliczny program telewizyjny Aesculapa i emitowany na antenach TVK Relax i Telewizji Dami w Jeleniej Górze. W programie tym przedstawiane były wydarzenia z życia naszej społeczności narciarskiej. Na początku każdego miesiąca (w pierwsze piątki i soboty) jeleniogórscy telewidzowie mogli obejrzeć filmy z kolejnych zajęć narciarskich, wyjazdów na zawody i inne relacje (np. z jesiennych wycieczek górskich). Stałym elementem tej audycji były bieżące sprawy organizacyjne a także nowości z Łysej Góry. Program przygotowywał Michał Rażniewski i Krzysztof Leszek. Montaż i dźwięk – Michał Kępiński, Krzysztof Leszek (także zdjęcia), Maria J. Kępińska. Czytali między innymi – Katarzyna Baryła, Aleksandra Bereźnicka, Izabela Sagan, Tadeusz Siwek, Zofia Idasiak, Andrzej Domagała, Magda Glinkowska, Kamila Gajewicz, Janusz Sterna, Krzysztof Leszek.

Raporty śniegowe

Historia internetowych raportów śniegowych Łysej Góry sięga 2000 roku. Początkowo umieszczane były na serwerze Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. A od 2004 roku (po oddaniu do użytku pomieszczeń biurowych w mikrostacji) nadawane były codziennie ze szczytu naszej góry. Historia ta wiąże się nieodłącznie z moją działalnością fotograficzną i filmową. Przebywając codziennie na szczycie, miałem możliwość wysyłania porannych (niekiedy popołudniowych czy nocnych) komunikatów pogodowych i informacji o stanie nartostrad. Wtedy nie było tutaj kamer internetowych (pierwszą kamerę Aesculap zamontował w 2012 roku). Wykonywałem po prostu zdjęcia w różnych punktach stoku i natychmiast umieszczałem je na stronie. Później przyszedł czas na filmiki. Ich wielką zaletą była dokładność w pokazywaniu tras i szybkość docierania do klientów Łysej Góry. Ich realizacja wyglądała niezmiennie tak: Zapinałem narty pod schroniskiem, zjeżdżałem z kamerą w rękach – filmując trasy na całej długości, po czym wjeżdżałem wyciągiem. Po chwili była gotowa pełna informacja o warunkach narciarskich. Montowałem film, wysyłałem na serwer, wklejałem kod HTML na stronę oraz umieszczałem komunikat tekstowy – co jest istotną formą kontaktu z narciarzami. Starając się tym samym rzetelnie prowadzić serwis pogodowy ośrodka. Nadmienię, że każdego dnia podawałem ocenę przygotowania tras w skali od niedostatecznej do bardzo dobrej.

Przykładowe statystyki oglądalności komunikatów i niektórych filmów w tamtych czasach.Przykładowe raporty śniegowe.

Gazetki