Aesculap

Działalność


Uczniowie Szkoły Narciarskiej Aesculap

Szkoła Narciarska i Sudecki Klub Sportowy Aesculap, działająca na terenie Kotliny Jeleniogórskiej zajmuje się kształceniem dzieci i młodzieży w narciarstwie alpejskim i wychowała na przestrzeni 47 lat wielu instruktorów i zawodników. Ważną częścią działalności Aesculapa jest prowadzenie kursów kadrowych. Dzięki temu zapewnia sobie stały napływ kadry instruktorskiej. Do największych sukcesów w tych dziedzinach naszej Szkoły i Klubu zaliczam następujące fakty: Trójka zawodników w kadrze przygotowań olimpijskich na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Salt Lake City w USA - Piotr Kaczmarek, Bartłomiej Wasileńczyk, Katarzyna Karasińska. Wielokrotne zdobywanie przez w/w zawodników tytułów mistrza i wicemistrza Polski, złotych i srebrnych medali w nieoficjalnych mistrzostwach świata - Trofeo Topolino. Udane starty Katarzyny Karasińskiej w Pucharze Świata i zdobycie Pucharu Europy. Wyszkolenie kadry instruktorskiej (w 100% swoich wychowanków). Jak również spektakularny sukces zespołu instruktorów na Kongresie IVSI w Zakopanem w 2001 roku, który wykonał piękny popis jazdy synchronicznej przed międzynarodową publicznością. Występ ten, to dowód na to, że udała się nam realizacja piramidy szkoleniowej - właściwej pracy z dziećmi i młodzieżą. Uczonej od podstaw do mistrzowskiego opanowania nart. W pokazie brało udział ponad 40 osób - byliśmy najliczniejszą ekipą na tym kongresie.

Skąd Aesculap ... "eskulap żart, lekarz. łac. Aesculapius, gr. Asklepios - 'święty wąż uzdrawiający; mit. gr. bóg lekarzy, syn Apolla i nimfy Koronis'." [Władysław Kopaliński, SŁOWNIK WYRAZÓW OBCYCH I ZWROTOW OBCOJĘZYCZNYCH Wyd. IV, 1968].Honorowa Odznaka dla LSN Aesculap (w uznaniu zaangażowania i wysiłku włożonego w rozwój narciarstwa od ponad 30 lat). Wręczenie nagrody odbyło się w Krakowie, w dniu 31.05.2014Podziękowanie od SITN i PZN za pracę w czterdziestoleciu 1970- 2010Instruktorzy Aesculapa w Zakopanem


Wychowanie przez góry dla gór

Hasłem przewodnim przyświecającym Aesculapowi od początków istnienia jest: "Wychowanie przez góry dla gór". I rzeczywiście - zajęcia prowadzone są w duchu umiłowania przyrody, szacunku i respektu dla groźnego, nieprzyjaznego człowiekowi środowiska, jakim są wysokie góry. W programie szkoły mamy nie tylko jazdę na nartach. Dzieci biorą udział w wycieczkach górskich turystyczno-krajoznawczych. Rok szkolny zaczyna się już w październiku i od tego czasu uczestnicy systematycznie poznają swój region. Wycieczki prowadzi przewodnik sudecki, który opowiada przy okazji o historii i ciekawej przyrodzie Sudetów Zachodnich. Dzieci jeżdżą w Karkonosze, Góry Izerskie, Rudawy Janowickie i Góry Kaczawskie. Łączy się tu przyjemne z pożytecznym. Bo jednocześnie podczas marszów zdobywają, tak potrzebną do uprawiania narciarstwa, kondycję.
Aesculap został założony w roku 1970 przez Teresę i Stanisława Rażniewskich oraz Danutę Koenig. Aktualnym Prezesem jest Joanna Ceglińska (wychowanka Aesculapa). Pierwsi uczestnicy rekrutowali się z dzieci pracowników służby zdrowia (Uzdrowiska Cieplice oraz szpitala). Po latach, z tych tradycji pozostała nazwa. Szkoła zrzesza wszystkich; kto się tylko zapisze. Jednym z podstawowych celów było zapewnienie warunków do bezpiecznego szkolenia. Trudno prowadzić zajęcia na zatłoczonych nartostradach w wysokich górach, nie ma tam możliwości odgrodzenia stoku dla swoich potrzeb, ustawienia najprostszego toru przeszkód, nie mówiąc już o slalomie.

 

Dlatego powstał pomysł wybudowania własnej bazy. Wybór padł na Łysą Górę koło Dziwiszowa w Górach Kaczawskich. Tutaj w roku 1988 powstał pierwszy wyciąg narciarski, wybudowano go społecznie. I od tego momentu tworzy się kompleks sportowy o nazwie: Mikrostacja Sportów Zimowych i Letnich Łysa Góra Dziwiszów. W miarę skromnych możliwości Szkoły i Klubu. Najlepiej świadczy o tym następujący fakt: budowa trwała ponad 20 lat. Mikrostacja swoje istnienie zawdzięcza ogromnemu wysiłkowi i uporowi społeczności szkoły. Instruktorom i rodzicom, którzy chcieli dać swoim dzieciom w prezencie przyjazny stok do nauki. Udało się! A później okazało, że z miejsca tego korzystają inni Jeleniogórzanie. Jak również wielu turystów z Dolnego Śląska i Polski.

W Szkole Narciarskiej i Sudeckim Klubie Sportowym Aesculap i na Łysej Górze wychowało się wielu narciarzy. Środowisko ogromne. Trudno znaleźć w Jeleniej Górze narciarską rodzinę, nie związaną z nami w jakimś czasie. Trudno znaleźć szkołę, działającej w Jeleniej Górze, w której zajęć nie prowadziliby instruktorzy zdobywający szlify właśnie u nas.

Kronika szkoły

Podczas wypraw w góry, lekcji nauki jazdy na nartach lub zawodów sportowych towarzyszy nam zawsze dźwięk migawki fotoaparatu a niekiedy błysk flesza. Powstał duży zbiór zdjęć. Znalazły się one na kartach szkolnej kroniki (kilka jej tomów znajduje się w archiwum Szkoły i Klubu) a także na twardym dysku w komputerze. Historia Szkoły i Klubu jest długa i bogata w znaczące wydarzenia. Najróżniejsze tematy i aktualności znajdują się na prowadzonej od wielu lat stronie internetowej, której jestem autorem. W tym miejscu właśnie, w Internecie, który jest dobrodziejstwem XX i XXI wieku umieszczam swoje fotografie. A także filmy - niezwykle cenny dokument i jeden z dowodów naszego istnienia.

 

W latach 1991 - 2003 tworzony był cykliczny program telewizyjny Aesculapa i emitowany na antenie Telewizji Dami w Jeleniej Górze. W programie tym przedstawiane były wydarzenia z życia naszej społeczności narciarskiej. Stałym elementem tej audycji były bieżące sprawy organizacyjne a także nowości z Łysej Góry. Na początku każdego miesiąca (w pierwsze piątki i soboty) jeleniogórscy telewidzowie mogli obejrzeć filmy z kolejnych zajęć narciarskich, wyjazdów na zawody czy relacje z jesiennych wycieczek górskich. W archiwum mamy także filmy o budowie mikrostacji. Byliśmy świadkami jej powstawania. Braliśmy udział w jej budowie. Wiele prac wykonaliśmy w czynie społecznym. Taśmy z tymi programami leżały długo na półce, nieco zapomniane.

Ostatnio technika przyszła nam w sukurs. Nastąpiła era szybkich komputerów i programów do montażu; film można teraz zrobić własnymi siłami. A jeszcze, wydawałoby się, nie tak dawno temu, montowałem swoje realizacje na taśmie Super 8, za pomocą sklejarek. Robiłem zawodne sklejki na pociętych kawałkach wywołanego w Bydgoszczy filmu. Ładowałem materiał na rolki i wyświetlałem za pomocą projektora Ruś (dźwięk szedł ze zwykłego magnetofonu synchronizowanego ręcznie z projektorem). Mozolna, bardzo czasochłonna praca. Obecnie, dzięki urządzeniom do kopiowania nagrań analogowych na nośniki cyfrowe, jest możliwe wydobycie starych filmów na światło dzienne. Możemy odświeżyć w pamięci sceny z przeszłości. Zobaczyć jak wyglądała Łysa Góra w 1990 roku, jak jeździliśmy klasyczną techniką - na tradycyjnych nartach. Chcecie wrócić do przeszłości? Proszę bardzo! Dla Was odkurzyłem archiwalne obrazki z życia Aesculapa. Powstaje seria Stare Video Aesculap i Łysa Góra. Czegóż tam nie ma! Oto początkujące maluszki - jeżdżą na nartach po trawie. Zawodnicy trenują - nagrani podczas treningów w Alpach i na zawodach w Kanadzie. Zapisane są na taśmie codzienne zajęcia narciarskie, imprezy, uroczystości, tradycyjne maskarady... Zatrzymani w kadrach uczestnicy, rodzice, instruktorzy... Oto nasza stacja narciarska na początku lat dziewięćdziesiątych. Jeszcze nie ma schroniska, nowego wyciągu Tatra-Poma. Na szczycie - stary autobus zamiast baru_. Ustawiono wojskowy namiot, chroniący dzieci przed zimnym wiatrem. Tak było... Multimedia - nasze filmy, zdjęcia, archiwalia dostępne w Internecie obrazują działalność Aesculapa. Gorąco zachęcam do przeglądania tych zbiorów.

Tekst, zdjęcia, wykres: Michał Rażniewski

Więcej - Historia Aesculapa | Historia Łysej Góry | Historia sportu | Artykuły - historia