Multimedia

Zjawisko Brockenu

Wielokrotnie przemierzałem pasma Sudetów Zachodnich ale nigdy nie widziałem czegoś takiego. Pewnego razu wybrałem się w Karkonosze. A ściślej mówiąc wspiąłem się na grań, nad Śnieżne Kotły. Szedłem z Jagniątkowa. Pogoda była nieciekawa. Nic nie zapowiadało większych wrażeń. Ot, zrobiłem sobie taki spacer dla zdrowia. Aparat miałem w plecaku. Podchodząc szlakiem powyżej granicy lasu, na otwartej przestrzeni, zobaczyłem przesuwającą się mgłę. Krajobraz zmieniał się. Warto było się znaleźć w tym miejscu, w tym czasie. Jeszcze chwila i byłem nad kotłami. Spojrzałem w dół i oniemiałem. Jeszcze nigdy wyciągałem swojej "Minolty" w takim tempie z futerału. Spieszyłem się aby uchwycić niezwykle rzadkie zjawisko.

Więcej fotografii z mgłami i mgiełkami - na mojej stronie.Fot.Michał Rażniewski
Zdjęcie pochodzi ze strony Autora "Sudety Zachodnie"


Widmo Brockenu

Widmo Brockenu, mamidło górskie, zjawisko Brockenu – rzadkie zjawisko optyczne spotykane w górach, polegające na zaobserwowaniu własnego cienia na chmurze znajdującej się poniżej obserwatora. Zdarza się, że cień obserwatora otoczony jest tęczową obwódką zwaną glorią. Zjawisko obserwowane jest najczęściej w wyższych górach w warunkach, gdy obserwator znajduje się na linii pomiędzy Słońcem a chmurą, która położona poniżej obserwatora odgrywa rolę ekranu. Zjawisko obserwowane w górach daje ponadto efekt pozornego powiększenia cienia obserwatora – projekcja naturalnej wielkości cienia obserwatora na tle oddalonych gór sprawia, iż wydaje się on powiększony. Zjawisko nazywane "widmem Brockenu" po raz pierwszy opisał Johann Esaias Silberschlag w 1780 roku. Nazwa zjawiska pochodzi od szczytu Brocken w górach Harz, gdzie było ono obserwowane.

W Polsce zjawisko to było obserwowane w Tatrach i Karkonoszach. Wśród taterników istnieje przesąd, mówiący, że człowiek, który zobaczył widmo Brockenu, umrze w górach. Wymyślił go w 1925 roku i spopularyzował Jan Alfred Szczepański. Ujrzenie zjawiska po raz trzeci "odczynia urok", co więcej – szczęśliwiec może się czuć w górach bezpieczny po wsze czasy[1].

1. ↑ Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska, hasło Mnich. Wyd. Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.

Opis dot. "Widma Brockenu" pochodzi ze strony: Wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz