Walka z plotkarstwem

Wanda Loskot: Jeden z moich przyjaciół, Bob Burg, opublikował ostatnio książkę na temat plotkowania "GOSSIP: Ten Pathways To Eliminate It From Your Life And Transform Your Soul" (PLOTKI - Jak je wyeliminować ze swojego życia wzbogacając swoją duszę). Kiedy poprosił mnie o to, bym zrecenzowała tę książkę, co dało mi okazję do wielu przemyśleń...

Pamiętasz z przedszkola zabawę w głuchy telefon? To doskonale ilustruje jak informacja przekazywana z ust do ust zostaje zniekształcana tak ze na końcu nawet trudno rozpoznać, ze to ta sama wiadomość...

Podobnie z plotkami. Klasyczna plotka to oczywiście wymiana złośliwości pod adresem nieobecnych. Ale warto pamiętać, że nawet kiedy powiesz coś niewinnego na czyjś temat, informacja może być niezrozumiana, potem powtórzona i przekształcona, wyolbrzymiona, albo umniejszona, po prostu przekręcona... i cała masa problemów może wyniknąć z jednego tylko nieopatrznego zdania, nawet z jednego słowa.


Plotki rujnują życie wielu osobom i przysparzają bólu, a przynajmniej niesmaku tym, którzy są przedmiotem plotek. I co ważniejsze, pozbawiają ciebie samego bardziej wartościowego tematu do rozmów, często nawet zabierają ci własną godność osobistą. Nie jest łatwo wyeliminować plotkę z naszego życia. Ba, nawet trudno znaleźć ludzi, którzy nie plotkują (a takie towarzystwo jest właśnie najlepsze dla naszej duszy). Świat jest pełen ekspertów od plotek. Jest masa czasopism i programów telewizyjnych, które się niczym innym się nie zajmują tylko właśnie plotkami. Niestety, zbyt wiele osób sadzi, że tylko dlatego, ze jest to tak masowe, nie jest to szkodliwe.

Oto co Bob Burg poleca by wyeliminowac plotkarstwo:

1. Nie rozsiewaj plotek. Po prostu wstrzymaj się od mówienia o nieobecnych.

2. Nie słuchaj plotek. Po prostu zadecyduj, ze nie tylko nie będziesz brać *czynnego* udziału w rozmowach zawierających plotki -- zadecyduj także, że nie będziesz tego w ogóle *słuchać*. Bo w końcu bierne przysłuchiwanie się to także udział i także wpływa to negatywnie na twoje życie.

3. Nie używaj *diabelskiego* języka. Posługuj się pozytywnymi sformułowaniami i miej grzeczne słowa na końcu języka, zawsze gotowe do wypowiedzenia.

4. Nie racjonalizuj plotkarstwa, nawet kiedy jest ono tylko "czymś niewinnym". Pierwszy krok do wyeliminowania plotki z życia to uświadomienie sobie, ze nie sposób wiedzieć co jest niewinne w odczuciu osoby o której mowa.

5. Nie zwracaj uwagi na to co negatywne u innych. Oceniaj ludzi zwracając uwagę na to co u nich jest pozytywne. Tak jak sam chcesz by cie inny oceniali. Kiedy dopatrujesz się w kimś najgorszych cech, niewątpliwie znajdziesz w nich coś negatywnego -- bo w każdym jest coś negatywnego.

6. Miej się na baczności - nie posługuj się negatywną mową bez słow! Gesty i mimika, nawet spojrzenie też mogą być źródłem cierpienia i zniszczenia.

7. Ostrożnie z powtarzaniem informacji. Pamiętaj, że nawet wymiana pozytywnych informacji o kimś bez jego wiedzy prowadzi do ogromnych nieporozumień. To też plotkowanie! Czasami dyskusje o czyimś zachowaniu mogą być ogromnie konstruktywne, nie chodzi więc o to, by wyeliminować jako temat rozmów np. jakiś konkretnego sposób zachowania. Możemy rozmawiać zachowaniu - ale tylko o ZACHOWANIU. Bez wskazania o kim konkretnie się rozmawia. Zamiast imion i nazwisk łatwo się można posłużyć takim sformułowaniem jak "mój znajomy" albo "koleżanka w pracy", albo KTOŚ...

Pamiętaj, ze ci którzy plotkują z tobą o innych będą także kiedyś plotkować o tobie - nie czekaj więc biernie, staraj się zapobiec plotkom. Wypowiedz im walkę, tak jak ja to zrobiłam pod wpływem książki Burga.

Wanda Loskot

Wanda Loskot mieszka na stałe w USA gdzie jest doradcą do spraw rozwoju biznesu. Odwiedź jej stronę - SukcesTwojejFirmy

Komentarze

Popularne posty