Aesculap

Szkolenie dla instruktorów Aesculapa - 2 filmy

29 grudnia instruktorzy z Aesculapa pojechali do Harrachowa – ośrodka narciarskiego znajdującego się po drugiej stronie granicy polsko-czeskiej – tuż za miedzą. Był to drugi dzień szkolenia organizowanego co roku przez naszą szkołę narciarską. Na trasach kompleksu narciarskiego Čertova hora były w tym dniu bardzo dobre warunki narciarskie; trasy dobrze przygotowane. W Czeskich Karkonoszach panuje teraz piękna zima. Nasi południowi sąsiedzi mają śniegu w bród. Niesamowity kontrast w porównaniu z naszymi terenami. Cieszyliśmy się jazdą na nartach jak dzieci. Nasi instruktorzy wystąpili dzisiaj w dość okrojonym składzie – nie wszyscy mogli przyjechać… Przedwczoraj ćwiczyliśmy ewolucje kątowe na Łysej Górze, a dzisiaj równoległe i jak zwykle jazdę zespołową. Popatrzmy chwilę, i... do zobaczenia na Łysej Górze. Mamy nadzieję, że zima w końcu do nas zawita. W dniu 27 grudnia 2011 roku odbyła się na Łysej Górze pierwsza część między świątecznego szkolenia zorganizowanego dla naszych instruktorów. To coroczne obowiązkowe zajęcia z zakresu jazdy stylowej (doskonalimy się w narciarstwie - zgodnie z Programem Nauczania SITN-PZN). Zajęcia odbyły się przy ładnej pogodzie. Poprzedniego dnia wyciąg orczykowy jeszcze chodził. Po ostatnich odwilżach z wielkim trudem przygotowaliśmy większą część nartostrady nr 1 do użytku, miejscami trzeba było podsypać podjazdy pod orczykiem. Najgorsza była miniona noc – śnieg przy tym wyciągu stopniał. Dlatego szkolenie odbyliśmy na podchodzeniu. Przerobiliśmy podstawowe ewolucje, skorygowaliśmy – poprawiliśmy sylwetki, i wreszcie… wszyscy uczestnicy zostali sfilmowani - na koniec zajęć odbyło się omówienie lekcji i jazdy przed ekranem monitora. Druga część szkolenia odbędzie się w jednej ze stacji w Karkonoszach. Film z dnia dzisiejszego - poniżej.Koniec roku - okazja do wspomnień

Wczoraj otrzymałem e-maila od Sławka Bogdaszewskiego, który zrobił mi niesamowitą, przyjemną niespodziankę dołączając do listu zdjęcie - prawdziwą perełkę historyczną, dokumentalną i rodzinną. Trzy w jednym! Zdjęcie przedstawiające przedstawicieli rodziny Rażniewskich i Bogdaszewskich. Może nie byłoby w tym nic szczególnego gdyby nie zbiegły się tu dwie ciekawe historie - rodzinne i nasze, szkolne zarazem... Państwo Bogdaszewscy wspierali działalność Aesculapa przez całe lata! Mieczysław był od zarania dziejów naszej szkoły narciarskiej instruktorem i wychowawcą, przez którego ręce przewinęły się pokolenia Aesculapiaków. Wychował swojego syna Sławomira na znakomitego instruktora - który również pracował swego czasu w Aesculapie (jednak ostatecznie poświęcił swoje życie muzyce). Na tym zdjęciu stoją od lewej: Stanisław Rażniewski i Teresa Rażniewska - twórcy Aesculapa, Sławomir Bogdaszewski, Mieczysław Bogdaszewski i Michał Rażniewski. Zostało ono wykonane wiosną 1982 roku na Łysej Górze (kiedy tu tylko hulał wiatr). Nieco wcześniej (niż to zdjęcie) na wschodnim zboczu Łysej Góry Aesculap zorganizował i przeprowadził pierwsze w historii Gór Kaczawskich zawody narciarskie dla dzieci z cyklu "Laury" Był to rok przełomowy w historii Aesculapa i Łysej Góry.


Wtedy właśnie zrodził sie pomysł budowy Mikrostacji Sportów Zimowych i Letnich na Łysej Górze w Górach Kaczawskich.

Przedstawiam fragment tekstu z Kalendarium Aesculapa:

"1982 rok. W tym czasie kierownictwo szkoły szuka usilnie dobrego, bezpiecznego miejsca do prowadzenia zajęć narciarskich. Polana na Wiciarce w Jakuszycach, gdzie Aesculap miał swoje wyciągi całe lata już nie wystarczała rozwijającemu się klubowi. Miejscem poszukiwań stały się bliskie Jeleniej Góry - Góry Kaczwskie a w szczególności rejon Dziwiszowa-Chrośnicy i Łysej Góry. Oto fragment Historii Łysej Góry: ( cyt. ) "Pierwszy wyjazd uczestników SN i SKS AESCULAP na Łysą Górę ( 1982 ). Z powodu wprowadzenia stanu wojennego ( 13 grudnia 1981 r.), niemożliwe stały się wyjazdy na narty w Karkonosze i trzeba było szukać innych miejsc do prowadzenia zajęć narciarskich. To rok przełomowy w działalności Szkoły i Klubu. Wtedy powstał pomysł budowy bazy narciarskiej na Łysej Górze" ( koniec cytatu ). W 1984 roku Aesculap wprowadza się do pierwszego w swojej historii biura. Mieści się ono przy ulucy Matejki w Jeleniej Górze".

Więcej >>>

Planujemy uruchomić mikrostację w drugi dzień świąt

Informujemy, że planujemy uruchomić wyciągi od dnia 26.12.2011 r. Godziny otwarcia: 9.00 - 17.00. O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco, w miarę zmieniających się warunków pogodowych.

Przedświąteczny weekend spędziliśmy na nartach - w Górach Kaczawskich oczywiście :)

17 i 18.12.2011 odbyły sie na Łysej Górze zajęcia jazdy na nartach dla wszystkich grup Aesculapa (przypominamy, że do tej pory po trawie i "igielicie" jeździły tylko maluszki). Nasi uczestnicy powitali Panią Zimę! Pogoda dopisała, a szczególnie w niedzielę, kiedy słońce często wychodziło zza chmur. Wyciągi, ze względu na niewystarczającą ilość śniegu w dolnych partiach stoku, jeszcze nie chodziły. Ale i tak zabawa była przedniej marki. Dzieci "zgłodniałe" śniegu zjeżdżały i podchodziły na przemian chętnie. Na nartostradzie nr 1 pracował "chiński ratrak" :). Oczywiście nasza kamera była przy tym...

Na nartach już... w zimowej scenerii

W dniu 11.12.2011 roku nasza najmłodsza grupa szkolna (początkujące maluszki) miała kolejne zajęcia narciarskie. Tym razem już na prawdziwym śniegu. Trzeba przyznać, że po wielu treningach "na sucho" - na trawie bądź też na plastikowych płytach - dzieci radziły sobie dzisiaj bardzo dobrze. Bez większych problemów zjeżdżały na wprost lub pługiem. A z zachowaniem równowagi wcale nie miały kłopotów.

Katarzyna Karasińska dwa razy w pierwszej 15-tce Pucharu Europy

Nasza zawodniczka nieźle wystartowała w Szwajcarii. W dniach 6 i 7.12.2011 roku, w Zinal wzięła udział w dwóch slalomach zaliczanych do Pucharu Europy. W pierwszym dniu zawodów zajęła 15, a w drugim 14 miejsce (w obu przypadkach najlepsza z Polek). Szczegółowe wyniki na stronie FIS.

Katarzyna Karasińska podczas treningu na Łysej Górze

Narciarskie zajęcia czwartego grudniaW dniu 4.12.2011 nasze instruktorki przeprowadziły kolejne zajęcia na nartach po trawie i... nie tylko. Zobaczcie sami...

Jest wieloletnia tradycja w tej szkole prowadzenia zajęć imitacyjno-adaptacyjnych na trawie. Na długo przed pierwszym opadem śniegu dzieci początkujące zapoznają się ze sprzętem; robią kroki, zwroty, podejścia, wykonują ćwiczenia równoważne. A nawet zjeżdżają z górki...

Tego samego dnia grupy starsze miały wycieczkę na szczyt Okole leżący w Grzbiecie Północnym Gór Kaczawskich - po przeciwnej stronie Doliny Chrośnickiego Potoku.

Wcześniejsze zajęcia...

Film z Kursokonferencji Instruktorów Wykładowców w Passo TonaleW dniach 26.11 - 2.12.2011 roku we włoskiej miejscowości Passo Tonale odbyła się Kursokonferencja Instruktorów Wykładowców SITN-PZN oraz unifikacja instruktorów. Jazda na nartach możliwa była tylko na lodowcu. Tam właśnie odbywały się zajęcia - praktyczne – wykonywano zadania zjazdowe i biegowe.

Szkolenia narciarskie były prowadzone na zmianę przez polskich i włoskich instruktorów. Organizacja lekcji była bardzo dobra. Pracowano w trzech lub pięciu zespołach. Liderzy z obu krajów realizowali szkolenia zgodnie ze swoimi narodowymi programami. Zobaczyliśmy perfekcyjne pokazy – szczególnie te w wykonaniu Włochów. Prowadzący zajęcia poświęcili sporo czasu na wykonywanie podstawowych ewolucji, Niektóre w formie zabawowej.
Po południu odbywały się zajęcia z zakresu narciarstwa biegowego. Podobnie jak wcześniej prowadził je włoski instruktor.

Wieczorami rozmawiano o programach – między innymi Włosi przedstawili ciekawą wersję swojego programu nauczania w postaci prezentacji multimedialnej – ciekawej merytorycznie, efektownej - okraszonej znakomitymi zdjęciami filmowymi. Odbyły się również dwa spotkania - z przedstawicielami Regionu Trentino i kierownikami okolicznych szkół narciarskich. Ponadto gospodarze zapoznali polskich instruktorów z możliwościami podjęcia pracy w tym regionie.
Jak widać - kursokonferencja odbywała się w przepięknych plenerach. Nasza kamera nie próżnowała… Z zegarmistrzowską dokładnością rejestrowała wszystko to, co działo się na stokach . Przed obiektywem - instruktorzy zjazdowi, biegacze, snowboardziści, zawodnicy trenujący na bramkach a nawet ratownicy górscy odbywający swoje ćwiczenia.
Popatrzmy jeszcze chwilę na mały, ale niezwykle urokliwy lodowiec Presena. Dla tych z Was, którzy lubią trudne wyzwania to idealne miejsce. Stoki są tu strome! Na zdjęciach polscy i włoscy nauczyciele narciarstwa w akcji...

Na zakończenie jeszcze kilka sekwencji filmowych publikowanych już wcześniej na stronie Aesculap i Łysa Góra… Myślę, że będą one doskonałym uzupełnieniem zdjęć z Tonale. Po pierwsze występują tu elementy jazdy synchronicznej, której trochę mi brakowało na kursokonferencji (uważam bowiem, że udział w zajęciach demo teamu SITN byłby ciekawym uzupełnieniem zajęć i konfrontacją jazdy na najwyższym poziomie z instruktorami włoskimi). Po drugie – wspominałem już o wielkości lodowca Presena - jest on po prostu mikry. Nie przeszkadza to jednak Włochom i innym nacjom w korzystaniu do woli z jego uroków. Uśmiechniecie się może – ale nasuwa mi się takie porównanie. W Polsce jest także wiele malutkich ośrodków narciarskich. I warto je odwiedzać. Z różnych powodów… Bo, na przykład są to przyjazne, bezpieczne stoki, łatwo dostępne parkingi; nie trzeba jechać setek kilometrów przez trzy granice. Jest nieco ciszej i spokojniej… Taniej i... tu aż prosi się powiedzieć - będziecie także sponsorami polskiej turystyki... A więc, może by na Łysą Górę? W dodatku piękne widoki z Gór Kaczawskich – zapewnione! Oto nasza mikrostacja i okoliczne góry i pogórza.

Więcej filmów zajrzyj do działu: TV Aesculap

Piąty dzień Kursokonferencji IW za nami

Po pięciu dniach jazdy na nartach w Passo Tonale można stwierdzić z pewnością. Piękna pogoda zrekompensowała brak świeżego śniegu. Podczas całego naszego pobytu we Włoszech słońce miło dominuje! Dzisiaj nasza kamera znowu podpatrywała poczynania instruktorów polskich i włoskich. Podobnie jak w środę... Ćwiczono między innymi ewolucje ze złotego poziomu - tak u Włochów nazywają się najtrudniejsze do wykonania, szybkie równoległe dominanty. Najwyższy już chyba czas aby pokazać Wam schronisko u stóp lodowca, gdzie codziennie pijemy herbatę. Na zdjęciu widać nartostradę dojazdową do orczyka. A w tle powyżej - właśnie schronisko.