15 lipca 2017

Program „Klub” na rok 2017

Na stronie (BIP) Ministerstwa Sportu i Turystyki opublikowano informację o wynikach naboru wniosków na realizację zadań w ramach Programu „Klub” na rok 2017 w ramach rozwijania sportu poprzez wspieranie przedsięwzięć z zakresu upowszechniania sportu dzieci i młodzieży . Na liście przyznanych środków znajduje się Szkoła Narciarska i Sudecki Klub Sportowy Aesculap (poz. poz. 498; kwota 10 000 zł). Gratuluję przyznania tej dotacji.


Jak dowiedziałem się z oficjalnego fanpage’a Aesculap zaplanował 11 zajęć w ramach tego programu. Pierwsze z nich już jutro – będzie to wycieczka rowerowa w Góry Izerskie (zbiórka o godz. 9:00 na parkingu przy Hotelu Mercury). Ze środków tych zostaną zakupione tyczki kolanówki. Wymieniony sprzęt jest wręcz niezbędny do prowadzenia zajęć z dziećmi – młodzikami, juniorami czy nawet osobami dorosłymi, przy założeniu nauki jazdy sportowej (lub rekreacyjnej) – slalomu. Można je używać oczywiście także w celach zabawowych. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi tu o opanowanie prawidłowego najazdu na tyczkę kolanami i w efekcie maksymalnego skrócenia toru jazdy zawodnika. Co za tym idzie – uzyskania jak najszybszego przejazdu slalomu. Tyczki te nie stanowią żadnego zagrożenia dla małego narciarza. Są uchylne i lekkie. Dzieci nie boją się atakować tyczek kolanówek w przeciwieństwie do ciężkich World Cup-ów FIS. Czy również pełnowymiarowych (ale nieco lżejszych) młodzieżowych (tam należy występować już w pełnym uzbrojeniu – ochraniacze!).

Jeśli Szkoła ma zamiar prowadzić w przyszłości zajęcia na tyczkach, to uważam ich zakup za przełomowy. Pod warunkiem, że Spółka pozwoli na szybką jazdę na Łysej Górze. W przeszłości prowadziłem wielokrotnie treningi z zawodnikami na krótkich tyczkach. Efekty były znakomite. Oto przykład prawidłowej pozycji przy ataku na tyczkę „kolanówkę” – mojej zawodniczki Łucji Zgudki (czołowej zawodniczki Aesculapa, I m w dwuboju oraz II miesce w slalomie Międzynarodowych Mistrzostw Szkół Sportowych w Zakopanem w 1990 roku). Na zdjęciu także jedna ze współczesnych wersji „kolanówek”. Ostatnio brakowało nam tego rodzaju środków treningowych. Nareszcie są pieniądze na ich zakup!